Prezentacja i testy broni Ceskiej Zbrojovki w Warszawie

Prezentacja i testy broni Ceskiej Zbrojovki w Warszawie

Prezentacja i testy najnowszych wyrobów Ceskiej Zbrojovki zgromadziła w Warszawie przedstawiciel większości polskich wojskowych jednostek specjalnych oraz formacji AT, realizacyjnych i porządku publicznego podległych resortowi spraw wewnętrznych. Podczas kilkugodzinnych testów uczestniczący w „CZ Day” operatorzy, funkcjonariusze i żołnierze wykorzystali na strzelnicy 3000 sztuk amunicja 9x19, 2300 sztuk amunicji 7,62x39 oraz 1900 sztuk amunicji 5,56x45 NATO. W „CZ Day” uczestniczyli przedstawiciele handlowi Ceskiej Zbrojovki, którzy służyli wiedzą i dodatkowymi wyjaśnieniami. 

Zgodnie z przewidywaniami organizatora „CZ Day”, firmy Zbrojownia, nowe konstrukcje stały się przedmiotem wnikliwego testowania i wymiany poglądów. Największą uwagę skupił najnowszy w ofercie czeskiego potentata pistolet samopowtarzalny na amunicją 9x19 - CZ P-10C. Poza oczywistym zainteresowaniem modelami szturmowymi CZ Bren 2 oraz CZ Scorpion Evo3 uwagę przykuł także granatnik 40 mm CZ 805 G1, co świadczy o ciągłym niezaspokojonym zapotrzebowaniu na nowoczesne konstrukcje tego typu. 

Zbrojownia przygotowała kilkadziesiąt egzemplarzy broni do prezentacji oraz testów. Na obiektach Klubu Strzeleckiego "Proelia” na terenie warszawskiej FSO 18 października 2017 testom strzeleckim poddano pistolety samopowtarzalne CZ P-07, CZ P-09 i najnowszy CZ P-10C, pistolet maszynowy CZ Scorpion Evo3 na amunicję 9x19 oraz karabinki szturmowe CZ Bren 2 w dwóch wersjach: na amunicję pośrednią 5,56x45 NATO oraz wersję na amunicję 7,62x39 mm. To była pierwsza w Polsce, i zapewne jedna z niewielu w Europie, oficjalna okazja do testowania broni w kalibrze 7,62x39 zakupionym przez legendarny już GIGN - jednostkę antyterrorystyczną francuskiej Żandarmerii Narodowej- o czym informowaliśmy TUTAJ. Prezentowany przez Zbrojownię karabinek miał lufę o długości 9 cali, czyli o tych samych parametrach, co broń zakupiona dla francuskich operatorów.

Zbrojownia pokazała także modele do szkolenia strzeleckiego w wersji Simunition dla modeli CZ P-07 i CZ P-09 oraz zestaw Simunition do konwersji pistoletu maszynowego CZ Scorpion Evo3. Ponadto prezentowano dedykowane elementy wyposażenia dodatkowego, jak tłumiki czy kabury.

Ze względu na ograniczenia obiektów strzelnicy znajdującej się w środku miasta, nie można był przetestować granatnika CZ 805 G1. Cieszący się wielkim zainteresowaniem uczestników „CZ Day” granatnik prezentowany był w wersji z kolbą oraz jako granatnik podwieszany do broni szturmowej CZ Bren 2.