Bren 2 dla francuskiej jednostki antyterrorystycznej GIGN

Bren 2 dla francuskiej jednostki antyterrorystycznej GIGN

Podczas tegorocznej edycji seminarium SOFINS we francuskim Bordeaux poświęconego najnowszym technologiom dla sił specjalnych, poinformowano o zakupie przez policyjną jednostkę interwencyjną francuskiej Żandarmerii Narodowej - sławnej GIGN - karabinków szturmowych Bren 2 dostosowanych do amunicji 7,62x39. Pierwsze zamówienie opiewa na 68 sztuk broni, a Ceska Zbrojovka ma dostarczyć karabinki już wkrótce. Brane są pod uwagę kolejne zamówienia.

Zmiana tendencji w GIGN nastąpiła po serii ataków terrorystycznych we Francji w 2015 roku, kiedy to zamachowcy posługiwali się bronią automatyczną kalibru 7,62mm rodziny AK-47 i byli wyposażenia w kamizelki balistyczne. Z doświadczeń GIGN i jednostek interwencyjnych policji (RAID i GIPN) wynikało, że pistolety maszynowe o kalibrze 9 mm oraz karabinki szturmowe o kalibrze standardu NATO 5,56 mm mają niewystarczającą siłę rażenia w przypadku wykorzystywania przez przeciwnika kamizelek kuloodpornych oraz za mały skuteczny zasięg w przypadku napastników korzystających z broni rodziny AK-47.

Podczas analizy zagrożeń komandosi GIGN przyjęli, że muszą mieć możliwość zwalczania celów osłoniętych balistycznie na odległość 400 metrów. Broń na amunicję 7,62x51 miałaby wystarczającą siłę rażenia, jednak jest ciężka i nieporęczna w walce w terenie miejskim i w pomieszczeniach. Stąd wybór amunicji 7,62x39. Testy rozpoczęto jeszcze w 2015 roku. W pierwszej części badań czeski karabinek Bren 2 nie brał udziału, gdyż nie był jeszcze gotowy. Dołączono go to testów w 2016 roku i intensywnie sprawdzano w różnych sytuacjach oraz porównywano z innymi modelami broni kilku producentów niemal do końca 2016 roku.

Jednym z wymagań komandosów GIGN, poza kalibrem, była lufa o długości 9 cali, co umożliwia operowanie w pomieszczeniach i z wykorzystaniem taktyki oddziałów antyterrorystycznych. To był jeden z warunków progowych przejęcia broni do testów. Ceska Zbrojovka opracowała broń według założeń wstępnych oraz wprowadziła rozwiązania, które pojawiły się w czasie testów.

Wersja Brena 2 w wersji 7.62x39 mm wybrana przez GIGN to stosunkowo niewielki karabin szturmowy z 9-calową lufą z pełnym wsparciem dla nowoczesnych systemów celowniczych, oświetlenia taktycznego i innych rozwiązań korzystających ze standardów mocowania za pomocą szyn Picatinny. Broń ma przeprojektowany system zabezpieczający przed przegrzaniem umożliwiający integrację z tłumikiem.

Pomimo stosunkowo krótkiej lufy, wspomnianej już 9-calowej, broń zachowała odpowiednią celność na dystansie 400 metrów, co potwierdziły testy przeprowadzane przez GIGN.

Ceska Zbrojovka zaoferowała grupie antyterrorystycznej Żandarmerii Narodowej także swoje najnowsze pistolety CZ P-10C, a francuskiemu dowództwu wojskowych operacji specjalnych COS karabinek Bren-2 w standardzie przygotowanym dla GIGN, sugerując, że takie rozwiązanie umożliwiłoby łatwiejszą interoperacyjność w terenie z siłami lokalnymi w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, gdzie operują francuscy komandosi.

Materiał źródłowy znajduje się TUTAJ