Najnowsza broń Ceskiej Zbrojovki na testach w Polsce

Najnowsza broń Ceskiej Zbrojovki na testach w Polsce

Do Polski trafiła duża partia najnowszej broni Ceskiej Zbrojovki, którą przetestują funkcjonariusze polskich formacji porządku publicznego i komandosi niektórych jednostek wojskowych. Wśród broni znalazły się karabinki szturmowe CZ Bren 2 w wersji 7,62x39mm, którą po wymagających testach zakupiono w br. dla francuskich operatorów z jednostki antyterrorystycznej żandarmerii narodowej GIGN. I wygląda na to, że to w Polsce będą prawdopodobnie pierwsze testy tego karabinka poza koszarami francuskiej GIGN, dla których broń stworzono.

Kilkadziesiąt sztuk broni w najbliższym czasie trafi do zespołów szturmowych i realizacyjnych w kilkunastu pododdziałach porządku publicznego oraz wybranych jednostkach wojskowych. Ukompletowanie broni, jej ilość i wyposażenie dodatkowe, pozwolą na testy indywidualne i próby zespołowe, strzelania w trybie cichego podejścia, zasadnicze, awaryjne, w pomieszczeniach i na większych dystansach. Broń została dobrana według wymagań testujących i zgodnie z ich wstępnymi preferencjami oraz z uwagi na różne zadania, do których są przeznaczone poszczególne jednostki. Każdy wyznaczony do testów funkcjonariusz lub żołnierz otrzyma broń długą w preferowanym kalibrze i wyposażeniem oraz w pistolet samopowtarzalny w odpowiedniej wersji. Do testów gotowe są pistolety bezkurkowe CZ P-10C, klasyczne CZ P-09 oraz kompaktowe z klasycznym mechanizmem napinającym CZ P-07. Komandosi w Polsce otrzymają do dyspozycji karabinki szturmowe CZ Bren 2 na amunicję 5,56 NATO w różnych długościach lufy, które mogą być doposażone w tłumiki dźwięku oraz różne celowniki optyczne lub wskaźniki. Pistolety maszynowe CZ Scorpion Evo 3 mają na wyposażeniu także różne celowniki i inne dodatki.

Najciekawszym modelem do testów w Polsce jest karabinek szturmowy CZ Bren 2 w wersji na mocną amunicję 7,62x39 oraz ze stosunkowo krótką lufą 9 cali, co pozwala na swobodne operowanie w pomieszczeniach i przemieszczanie w zwartym zespole oraz przewożenie w pojazdach i śmigłowcach. Pierwszym klientem, który zakupił partię karabinków, jest jednostka antyterrorystyczna francuskiej żandarmerii narodowej GIGN. Francuscy komandosi wybrali czeski karabinek z kilku innych konstrukcji utytułowanych producentów.  

Pierwsza informacja o wyborze przez GIGN CZ Bren 2 pojawiła się podczas tegorocznej edycji seminarium poświęconego najnowszym technologiom dla sił specjalnych SOFINS we francuskim Bordeaux. Policyjna jednostka interwencyjna francuskiej Żandarmerii Narodowej poinformowała wówczas o zakupie 68 sztuk karabinków szturmowych zasilanych amunicją 7,62x39 CZ Bren 2 z lufą o długości 9 cali.

Zmiana tendencji w GIGN nastąpiła po serii ataków terrorystycznych we Francji w 2015 roku, kiedy to zamachowcy posługiwali się bronią automatyczną kalibru 7,62mm rodziny AK-47 i byli wyposażenia w kamizelki balistyczne. Z doświadczeń GIGN i jednostek interwencyjnych policji (RAID i GIPN) wynikało, że pistolety maszynowe o kalibrze 9mm oraz karabinki szturmowe o kalibrze standardu NATO 5,56mm mają niewystarczającą siłę rażenia w przypadku wykorzystywania przez przeciwnika kamizelek kuloodpornych oraz za mały skuteczny zasięg w przypadku napastników korzystających z broni rodziny AK-47.

Podczas analizy zagrożeń komandosi GIGN przyjęli, że muszą mieć możliwość zwalczania celów osłoniętych balistycznie na odległość 400 metrów. Broń na amunicję 7,62x51 miałaby wystarczającą siłę rażenia, jednak jest ciężka i nieporęczna w walce w terenie miejskim i w pomieszczeniach. Stąd wybór amunicji 7,62x39. Testy rozpoczęto jeszcze w 2015 roku. W pierwszej części badań czeski karabinek Bren 2 nie brał udziału, gdyż nie był jeszcze gotowy. Dołączono go to testów w 2016 roku i intensywnie sprawdzano w różnych sytuacjach oraz porównywano z innymi modelami broni kilku producentów niemal do końca 2016 roku.

Jednym z wymagań komandosów GIGN, poza kalibrem, była lufa o długości 9 cali, co umożliwia operowanie w pomieszczeniach i z wykorzystaniem taktyki oddziałów antyterrorystycznych. To był jeden z warunków progowych przejęcia broni do testów. Ceska Zbrojovka opracowała broń według założeń wstępnych francuskich komandosów oraz wprowadziła poprawki, które pojawiły się w podczas testów.

Wersja Brena 2 w wersji 7.62x39 mm wybrana przez GIGN to stosunkowo niewielki karabin szturmowy z 9-calową lufą z pełnym wsparciem dla nowoczesnych systemów celowniczych, oświetlenia taktycznego i innych rozwiązań korzystających ze standardów mocowania za pomocą szyn Picatinny. Broń ma przeprojektowany system zabezpieczający przed przegrzaniem umożliwiający integrację z tłumikiem.

Pomimo stosunkowo krótkiej lufy, wspomnianej już 9-calowej, broń zachowała odpowiednią celność na dystansie 400 metrów, co potwierdziły testy przeprowadzane przez GIGN.

CZ P-10C